Louboutin outlet wholesale jerseys christian louboutin outlet cheap nfl jerseys Louboutin outlet Tiffany Outlet wholesale nba jerseys cheap mlb jerseys Cheap christian louboutin christian louboutin outlet replica oakleys cheap cheap nhl jerseys cheap authentic christian louboutin christian louboutin outlet cheap jordans cheap nhl hockey jerseys
OTA Tıp Merkezi

                         

E-Danışma

                           

E-Randevu

                               

Kardiyoloji

 

Bu bölümümüz hastalarımızın kalp sağlıklarını korumak ve mevcut kalp hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek konularında hizmet vermektedir.

 

Kardiyoloji Bölümlerinde tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar:

 

  • Kalp Krizi
  • Kalp / Damar Hastalıkları
  • Kalp Yetmezliği
  • Kalp Ritm Bozuklukları
  • Kalp Kapak Hastalıkları
  • Aort Damarı Hastalıkları
  • Hipertansiyon
  • Yüksek kolestrol

 

Merkezimizde yapılan Kardiyolojik incelemeler:

 

Elektrokardiyografi (EKG): EKG, kalpteki elektriksel aktivitenin bir göstergesidir. Vücudun çeşitli yerlerine konan elektrotlar vasıtasıyla ortaya çıkan elektrik değişiklikleri yükseltilerek kaydedilir. EKG hekimin muayenede bulduğu belirtiler ve diğer tetkikler ile birlikte değerlendiğinde kalp hastalıklarının (özellikle özellikle ritm bozukluğu ve damar tıkanıklarının) teşhisine yardımcı olur.

 

EFOR Testi: Efor testi kişinin özel bir yürüme bandında yürürken, sürekli olarak EKG kaydının alınması ve tansiyonunun ölçülmesi yöntemi ile yapılan bir tetkiktir. Efor testi sırasında yürüyüşün hızı ve eğimi belli aralıklarla artırılarak kalp hızının artması sağlanır. İstirahat anında EKG’de ortaya çıkmayan bazı bulguların efor sırasında tespit edilmesini sağlar. Efor testi kalp damar tıkanıklıklarının tespit edilmesinde en önemli testlerden birisidir. Testten en az 3 saat önce hafif bir yemek yenmesi tavsiye edilir. Test sırasında uzun süreli açlık veya yeni yemek yenmiş olması istenmemektedir. Efor testine başlamadan önce, hastanın istirahat EKG'si bir Kardiyolog tarafından değerlendirilmelidir. Size özel olarak alınması gerekebilen önlemler konusunda doktorunuza başvurmalısınız.

 

Ekokardiyografi: Ekokardiyografi kalbin ultrasonografi ve renkli Doppler yöntemleriyle değerlendirilmesidir. Ekokardiyografi'de özellikle kalp kapakları, kalpten çıkan ana atar damarlar, kalp kaslarının kalınlığı ve kalp kaslarının kasılması, değerlendirilir. Ekokardiyografi kalp kapak hastalıkalarının tespit edilmesinde en önemli testtir. Kalp krizi geçiren hastalarda kalp kasının hasarının derecelendirilmesinde Ekokardiyografi kullanılır. Çok önemli bilgiler sağlayan, güvenli ve kolay uygulanabilen bir tekniktir.

 

Ritm Holter: Kalp ritminin özel bir cihaz yardımıyla 24 saat boyunca kaydedilip, sonuçlarının doktor tarafından incelenmesi yöntemidir. Bu yöntem için ortatif bir EKG kayıt cihazı kullanılır. Özellikle çarpıntı şikayeti ve kalbinde duraklama hissi olan hastaların, kalp ritminde önemli değişiklikler olup olmadığının tesptinde kullanılır. Göğüse yapıştırılan bir kullanımlık elektrodlar, ince kablolar aracılığı ile küçük bir kaydedici cihaza bağlanır ve elektrokardiyogram kaydı mini bigisayar olan Holter cihazı tarafından kaydedilir.

 

Tansiyon Holter: Hastaların kan basınçları 24 saat süreyle belli aralıklarla ölçülüp kayedilmesi yöntemidir. Hastaların gün içindeki aktiviteleri sırasında, uykuda, dinlenme esnasında, tansiyonu ve nabız sayısını kaydeder. Böylelikle hastaların günlük aktiviteleri ve uyku sırasındaki tansiyon değerleri daha objektif bir şekilde gözlemlenebilir. Hipertansiyon teşhisinde ve tedavinin yönlendirilemesinde önemli bir testtir. Bu yöntemde mini bir kayıt cihazına bağlı tansiyon manşonu, hastanın koluna bağlanır ve önceden programlanan aralıklarla nabız ve tansiyon değerleri kaydedilir. Yapılan kayıtlar bir sonraki gün, doktor tarafından değerlendirilir.

 

Dr. Murat Şener 18 Ağustos 2012 Sözcü Gazetesi Bayram Özel Röportajı

 

İLGİLİ KONULAR : 


Mini Testler

                                        

Bel-Boyun-Diz Egzersizleri

 

Psikiyatri

Promedical

SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına Psikiyatri muayenesi

İşitme Testi

Promedical

Kurumumuzda İşitme Testi ve KBB Muayenesi hizmeti verilmektedir.