Louboutin outlet wholesale jerseys christian louboutin outlet cheap nfl jerseys Louboutin outlet Tiffany Outlet wholesale nba jerseys cheap mlb jerseys Cheap christian louboutin christian louboutin outlet replica oakleys cheap cheap nhl jerseys cheap authentic christian louboutin christian louboutin outlet cheap jordans cheap nhl hockey jerseys
Yaz mevsimi ve Kalp hastalıkları

                         

E-Danışma

                           

E-Randevu

                               

Yaz mevsimi ve Kalp hastalıkları

Serinleyelim derken !

Kumsalda ısınan vücut serinlemek için soğuk bir suya özellikle birden girdiğinde, kalbi besleyen damarlarda spazm yaşanabilir, soğuğun, kalp damarlarına spazm yapma etkisi vardır. Bu durum kalp krizi sonucu kişinin kaybedilmesine neden olabilir. O nedenle özellikle bilinen kalp damar hastalığı olanların su sıcaklığının makul olmadığı durumlarda denize ya da havuza girmemeleri önerilir.

 

Su ve tuz kaybına dikkat !

Sıcak ortamın en önemli özelliklerinden biri kişiye terleme yoluyla hem su hem de tuz kaybı yaşatmasıdır. Özellikle tansiyon düşürücü ilaç alanlar ve kalp hastalığı olanlar risk altındadır. Bu hastalar kaybettikleri tuz ve sıvıyı yerine koymazlarsa, damar yatağında sıvı azalacağından tansiyondaki düşme, hayatı tehdit edecek boyuta gelebilir. Yine kanda potasyum ve magnezyumun düşmesi, hayatı tehdit edebilecek çarpıntıların ve ritim bozukluklarının oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle özellikle sıcak ortamda güneşin altında çok fazla bulunulması önerilmemektedir. Yazın güneş altında bulunan ve yaz aylarında spor yapan kişilerin vücuttaki tuz dengesini gözeterek yeterince sıvı tüketmeleri oldukça önemlidir. Kişinin günde ortalama 3 litre su içmesini, tuz seviyesini kontrol etmek için potasyum ve magnezyumdan zengin gıdaların ( koyu yeşil yapraklı sebzeler, muz, kayısı, patates ve üzüm ) tüketilmesini öneriyoruz. Yazın tansiyon değerlerinde de yükselmeler ve düşmeler meydana gelebileceğinden, tansiyonu düzenli şekilde ölçtürmeye dikkat etmek gerekmektedir.

 

Egzersiz saatleri önemli !

Özellikle yaz aylarında egzersizin zamanlamasına da dikkat etmek gerekir. Egzersiz sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatlerde güneşin ısıtmadığı bir ortamda yapılmalıdır. Bir alternatif de çok sıcak havalarda açık alanlardan ziyade salon sporlarına yönelmek olacaktır. Sabah erken saatlerde yapılan egzersizler kahvaltı öncesi olduğundan kişinin bir şeker hastalığı yoksa bir bardak şekerli süt ya da meyve suyu içmesi iyi olacaktır. Akşam saatlerinde de yemekten üç saat sonra egzersiz yapılması daha efektif sonuç verecektir.

 

Alkolü Azaltın

Yaz aylarında alkol tüketimi de artmaktadır. Alkol, özellikle sıcak ortamla birleştiği zaman çok tehlikeli durumları da beraberinde getirebilmektedir. O nedenle tüketilecekse, kişilerin alkol miktarı düşük olan şarap, bira, kokteyl gibi içkilere yönelmelerini öneriyoruz. Eğer mutlaka içilecekse günde iki kadehin üzerine çıkmamalıdır. Özellikle bilinen bir kalp hastalığı olan kişiler yüksek miktarda alkol içeren içeceklerden uzak durmalıdır.

 

Hafif beslenin !

Yaz dönemi diyete daha rahat bakılan bir dönemdir. Sıcak iklimlerde vücut metabolizması hızlandığı için yaz mevsimi, zayıflama ya da ideal beslenme için çok uygundur. Yaz ayları özellikle sebze ve meyvelerin daha da çeşitlendiği bir dönemdir. Bu dönemi, kolesterolü yüksek ve şeker hastalığı olan kişiler için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Sıcak havalarda özellikle ağır gıdalardan kaçınılması çok önemli. Yaz aylarında şeker hastalarını bekleyen bir tehlike de şeker açısından çok zengin olan meyve tüketiminin artmasıdır. Şeker hastalarının makul ölçülerde meyve tüketmesini öneriyoruz.

 

Mevsimin değişmesi ile birlikte kendinizde kardiyolojik rahatsızlıklar ( göğüste sıkışma, nefes darlığı, bayılma hissi, göğüste ağrı vs. ) hissetmeye başladıysanız vakit geçirmeden bir Kardiyolog doktor ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 

Sağlıklı günler.

Mini Testler

                                        

Bel-Boyun-Diz Egzersizleri

 

Psikiyatri

Promedical

SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına Psikiyatri muayenesi

İşitme Testi

Promedical

Kurumumuzda İşitme Testi ve KBB Muayenesi hizmeti verilmektedir.