Louboutin outlet wholesale jerseys christian louboutin outlet cheap nfl jerseys Louboutin outlet Tiffany Outlet wholesale nba jerseys cheap mlb jerseys Cheap christian louboutin christian louboutin outlet replica oakleys cheap cheap nhl jerseys cheap authentic christian louboutin christian louboutin outlet cheap jordans cheap nhl hockey jerseys
Ramazanı Sağlıklı ve Rahat Geçirmek İçin 15 Beslenme Önerisi

                         

E-Danışma

                           

E-Randevu

                               

Ramazanı Sağlıklı ve Rahat Geçirmek İçin 15 Beslenme Önerisi

Ramazan ayıyla birlikte beslenme alışkanlıklarımız tümüyle değişiyor. Kilo alımı, kilo kaybı, mide sorunları, hazımsızlık, kabızlık, hipertansiyon ve kalp krizleri ramazan ayı boyunca en sık karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer alıyor. Bu sıkıntılarla karşılaşmamak için beslenmenizde yapacağınız olumlu değişiklikler orucunuzu da rahat şekilde tutmanızı sağlıyor.  

 

1-Sahura mutlaka kalkılmalıdır

Gün içerisinde en az üç öğünü tamamlamak adına, sahur öğününün atlanmaması gerekir. Sahura kalktığınızda uykunuzun bölünmesinden şikayet ediyorsanız akşamları 1 saat erken yatın. Çünkü sahura kalkılmadığı takdirde gün içerisinde çok daha fazla sağlık sorunu yaşanacaktır. Bu beslenme tarzı, yaklaşık 12 saat olan açlığı, ortalama 18 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk, dikkatte azalma ve günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu durumun aksine eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa, gece metabolizma hızı düştüğü için kilo alma hızı ile riski artar. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalı ve bu öğünde sindirimi yavaş besin değeri yüksek gıdaları tüketin. ya hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, az yağlı yapılmış sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün şekli tercih edilmelidir. Bu arada gün içersinde çok sıvı kaybedildiği için sıvı dengesini düzenlemek de son derece önemlidir.

 

2-Sahur sofranızda sebze, meyve ve komposto mutlaka olsun 

Sahurda çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınılmalıdır. Bunların yerine hazmı kolay, mide - bağırsak sisteminde uzun süre kalabilecek, mide boşalmasını geciktirecek lif içeren sebze, meyve ve tam tahıllı besinler, protein içeriği fazla olan sahurda yumurta, süt, yoğurt, peynir, zeytin, peynir, yumurta veya meyve kompostoları gibi gıdalar tüketilmelidir. Bol sıvı alınmalıdır. Fazla tuzlu besinler tüketilmemelidir. Sadece su içerek oruç tutmak çok sakıncalıdır. 

 

3-Çok zamanda az yemek yiyin 

Normal zamanda 5 veya 6 öğün olan beslenme sayısı ramazan ayında sahur ve iftardan oluşan 2 ana öğüne düşüyor. İftardan uykuya gidene kadarki zaman dilimine 2 ara öğün ekleyin. Gün boyu aç kalan mideye, iftarda birden yüklenilmesi, birçok sağlık sorununa neden olacağı gibi kalbin yükünü de artırıyor. Dolayısıyla kalp krizi, yüksek tansiyon, beyin kanaması ve felç gibi hastalık riskleri doğuyor. Uzun süre aç kalan mideye bir anda yüklenmeyin. Az az ve sık sık beslenin. Yemek yerken acele etmeyin. Çok zamanda az yemek yiyin. Bu şekilde midede ağırlık, bulantı, gaz, yanma ve kabızlık gibi yaşanabilecek olumsuzlukları ve metabolizma hızınızın düşmesini engellemiş oluyorsunuz.  İftar ve sahurda tüketilen besinleri yemek yemenin serbest olduğu süre içerisinde azar azar ama sık sık tüketerek beslenmek ramazan ayında en fazla işe yarayan kurallardan birisidir. 

 

4-Yoğurt ve ayran iftar sofranızın olmazsa olmazları olsun

Orucunuzu su ve hurmayla açtıktan sonra çorba ve salata gibi hafif besinlerle iftara devam edin. Ana yemeğe geçmeden önce 5-10 dakika kadar ara vermeniz midenizi rahatlatıyor ve daha az yemenizi sağlıyor. Aradan sonra ana yemeğinizde etli veya etsiz sebze veya ızgara et yemeği ile az miktarda pilav/makarna /bulgur pilavı tercih edebilirsiniz. Bunların yanında hem protein hem kalsiyum açısından zengin olan yoğurt veya ayran tüketmeyi de unutmayın. 

 

5-Yaz meyvelerinden yapılan tatlıları tercih edin 

Yemekten 1-2 saat sonra meyve veya tatlı yiyebilirsiniz. Fakat tercih edeceğiniz tatlının şerbetli hamurlu ve kızartılan tatlılar olmamasına dikkat edin. Özellikle mevsim meyvelerinden yapılan sütlü tatlılar ya da dondurma sizin için daha hafif ve sağlıklı bir seçim oluyor. 

 

6-Ramazanda su tüketimi

Yaz aylarında terlemenin çok olması sıvı kaybını da artırıyor. Gün içindeki su kaybı karşılanmadığında vücutta halsizlik, işte verimsizlik, konsantrasyon güçlüğü, uyuklama, hazımsızlık, tansiyon düşmesi gibi sorunlar yaşanabiliyor. Su kaybının önlenmesi için özellikle sahurda sıvı alımına önem verin. İftar ve sahur arasındaki zamanı en az 8-10 bardak su tüketin sıvı açısından düzgün bir şekilde kullanın.  Sahurda çok su içme idrar miktarını arttıracağı için şişkinlik ve uykunun kaçmasına neden olur.Sıvı kaybını karşılamak için su dışında ev yapımı az şekerli limonatalar, ayran, meyve kompostoları tercih edin. Ramazan boyunca 2 litre su tüketimin altına düşmeyin.  Fakat çay ve kahve gibi içeceklerle sıvı ihtiyacının karşılanmadığını unutmayın.Ancak aç karnına bir bardak sudan fazlasını tüketmek iştah azaltarak, yeterli protein ve besleyici besin öğelerinin tüketilmesini engelliyor. 

 

7-Oruç Tutanların En Büyük Destekçisi Maden Suyu

Uzun süreli açlık döneminde vücut her zamankinden daha fazla suya ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden kişinin mutlaka en az 1,5-2 lt su tüketmesi gerekiyor. Oruç tutanların doğal maden suyu tüketmeleri de diğer önerilerin arasında. Maden suyunun içeriğindeki mineraller vücudun asit baz dengesini koruduğu için büyük önem taşıyor.

 

8-Yağlı ve tuzlu gıdalar vücuttaki ödemi artırıyor 

Yağlı ve tuzlu gıdalar gün içinde daha çok susamanıza ve su tüketemediğimiz için de yüksek tansiyon ve ödem gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Karbonhidrat açısından zengin hamur tatlıları, kurabiyeler, yağlı hamur işleri, pide ve beyaz ekmek boş enerji almanıza neden oluyor ve sizi kısa sürede acıktırıyor. Bu nedenle iftar ve sahurda turşu, salamura, kurabiye, hamur tatlıları gibi besinlerden mutlaka uzak durulmalı, bunun yerine içerdikleri lif oranı sayesinde tokluk süresini uzatan tam tahıllı veya tam buğday ekmeği tercih edilmelidir.

 

9-Sağlıklı yağ içeren besinleri tercih edin

Sahurda 2 ceviz / 10 fındık /7 badem mutlaka tüketin. Bu besinler içeriğindeki yağdan dolayı beyne tokluk sinyali gönderiyor. Beyin de mideyi yavaşlatarak kişinin açlığa karşı dayanma gücünü artırıyor. Bu nedenle özellikle sağlıklı yağ içeren besinlerin tüketilmesi büyük önem taşıyor.

 

10-Kahvaltılık gevrek tercih edin

Birçok kişi gece uyanıp yemek yemekte zorluk çeker. Dolayısıyla hemen hazırlanacak yiyecekleri tercih ederler. Bu durumda doğru tercih, kahvaltılık gevreklerdir. Özellikle gereksiz kalori almamak için düşük şekerli kahvaltı gevrekleri, aynı zamanda kişiyi tok tutmaya yardımcı besinlerin başında geliyor. 

 

11- Ramazan için 1 günlük örnek Menü :

 

SAHUR

1 bardak süt veya ayran

1-2 kibrit kutusu peynir, 

5 adet zeytin veya 2-3 adet ceviz içi

domates, salatalık, yeşillik, 

1 porsiyon meyve ( 1 orta boy armut veya şeftali veya 1 küçük boy elma 1/8 orta büyüklükte karpuz veya kavun vb) 

2-3 ince dilim kepekli ekmek veya ½ yufkadan 3 yemek kaşığı lorla yapılmış bol sebzeli börek, 

 

İFTAR 

1 bardak su 

1 adet hurma ve 1 tane zeytin 

1 kase çorba ve 1 porsiyon salata

 

5-10 dakika sonra

3-4 adet ızgara köfte

4 yemek kaşığı pilav veya makarna

1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği

1 kase yoğurt/ cacık veya 1 su bardağı ayran

1-2 dilim kepek veya çavdar ekmeği veya pide 

 

1 saat sonra 

1-2 porsiyon meyve

 

*Haftada 2-3 kez ara öğün yerine sütlü tatlı yenilebilir

 

 

12- Ramazanda sporu ihmal etmeyin 

Ramazan ayında uzun süren açlık döneminden dolayı yavaşlayan metabolizma hızı kilo almak için sağlam bir zemin hazırlıyor. Bu nedenle iftardan 1 saat sonra en az 30 dk hafif tempolu yürüyüş yapmak, yüzmek, yoga ya da pilates yapmak sağlık için büyük fayda sağlıyor.  Ancak dikkat etmeniz gereken nokta yapılan egzersizin sizi yormadan rahatsızlık hissetmeyeceğiniz oranda olmasıdır.

 

13- Ramazanda zayıflama

Halk arasında oruç bazen zayıflamak için bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Gün boyu aç kalmak, metabolizmayı yavaşlatmakta, bu da ramazan ayının özellikle ikinci yarısından itibaren zayıflamayı zorlaştırmaktadır. Aksine ramazanda beslenme şekli (uzun bir açlık sonrasında aynı öğünde et, sebze çeşitleri, salata çeşitleri, tatlı çeşitleri, pilav veya makarna, pide, yoğurt gibi bütün besin gruplarını bir arada tüketmek gibi), öğün sayısının ikiye düşmesi, yemek saatlerinin değişmesi ve fiziksel aktivitenin de azalması kilo almayı gerçekten çok kolaylaştırabiliyor.Burada unutulmaması gereken ramazanda vücudun enerji ve besin öğeleri gereksinimleri normal zamandakinden daha farklı olmadığıdır. Yani oruç tutulacak diye daha fazla besin tüketmemek gerekmektedir. 

 

14-Ramazan ve kronik hastalıklar

Oruç, hamileler ve bebek sağlığı açısından riskli, emziklilerin sıvı alımı azalacağından süt salınımını etkiler, bebek yeterince anne sütü alamaz. Bununla birlikte aç kalmak, 9 yaşın altındaki çocuklar seyahatte olanlar, akli dengesi ve psikolojik durumu bozuk olanlar, çok yaşlı ve hasta olan insanlar, ağır kalp ve böbrek hastası olanlar, mide ülseri, safra kesesi iltihabı veya taşı olanlar, karaciğer yetmezliği olanlar ve ağır enfeksiyon geçirenler içinde risklidir.

 

15-Ramazan ve sigara

Ramazan'da sigara tiryakilerinin çoğu, iftar yemeğine başlamadan hemen bir sigara içer. Aç karnına içilen sigaranın zararları çok daha fazla olduğu için, yemekten önce sigara içmeyin.

Mini Testler

                                        

Bel-Boyun-Diz Egzersizleri

 

Psikiyatri

Promedical

SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına Psikiyatri muayenesi

İşitme Testi

Promedical

Kurumumuzda İşitme Testi ve KBB Muayenesi hizmeti verilmektedir.