Louboutin outlet wholesale jerseys christian louboutin outlet cheap nfl jerseys Louboutin outlet Tiffany Outlet wholesale nba jerseys cheap mlb jerseys Cheap christian louboutin christian louboutin outlet replica oakleys cheap cheap nhl jerseys cheap authentic christian louboutin christian louboutin outlet cheap jordans cheap nhl hockey jerseys
Hamilelik ve Ağız Bakımı

                         

E-Danışma

                           

E-Randevu

                               

Hamilelik ve Ağız Bakımı

Her doğumda bir diş kaybedilir" düşüncesi doğru mu?     

"Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı " düşüncesi tamamen yanlıştır. 

Anne gıdalarla birlikte yeterli kalsiyum sağlayamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır. 

Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz. 

Eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz.   

Dişler hamilelik sırasında daha çabuk mu çürür? 

Daha öncede de belirtildiği gibi "hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği" inancı kesinlikle doğru değildir. Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır. Bu dönemde dişlerin daha çabuk çürümelerinin nedenleri şunlardır; 

Bebek beslenen dönemde tatlıya, abur cubura aşırı istek belirir ve bunlar yendikten sonra diş fırçalama ihmal edilir 

İlk aylarda görülen kusmalardan sonra anne ağız bakımına yeterince özen göstermeyebilir. 

Gebelik hormonlarının (östojen, progertron) etkisi ile diş etleri daha çabuk kanayan anne, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. İşte bu nedenlerden ötürü bu dönemde diş sağlığına daha özen göstermek gerekir.   

Hamilelik sırasında diş tedavisi yapılabilir mi? 

Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili dental tedaviden kaçınılmalıdır. 

Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alamaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir. 

Tedaviler için ikinci üç ay en uygun zaman olsa da ağrı veya enfeksiyon gibi acil durumlar dışında yapılması gereken işlemler gebelik sonrasına ertelenmelidir.

Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinokoloğun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.

Hamilelik sırasında ekstra bir ağız-diş bakımı gereklimidir? 

Günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır. 

Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır. 

Çünkü plak birikimi, ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt ilişki vardır. 

Hamilelik sırasında oluşan hormon m değişimi ağız içersindeki yumuşak dokuları daha hassas hale getirdiğinden, fırçalamada yetersizlikler oluşabilir. Aylar süren yetersiz hijyen ağız sağlığını kötü yönde etkileyerek doku kaybına neden olabilir.

Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır. 

Hamilelikte dental anestezi yapılabilir mi? 

Diş röntgeni çekilebilir mi?         

Hamilelik esnasında birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın. Dental tedavilerde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. 

Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yaşayacaktır. 

Diş çekimi yada herhangi bir müdehale için gebelik sırasında lokal anesteziklerin kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Herhangi bir uyarı yoksa kullanmada bir sakınca yoktur. 

Antibiyotik kullanımı özellikle Penisilin ve türevleri (amoxicilline vs. ) kullanımını bebek için herhangi bir sakıncası yoktur. 

Tetrasiklin gurubu antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde "tetrasiklin renklenmeleri" dediğimiz renklenmeler oluşur. 

Ağrı kesici kullanmada dikkat edilmeli ve kesinlikle üretici firmanın önerilerine uyulmalıdır. 

Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinelerinde radyasyon çok düşük seviyede olmasına rağmen hamilelerde röntgen çekiminden kaçınılmalıdır. 

Zorunluluk yoksa bu işlem doğum sonrasına ertelenmelidir. 

Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa : Anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli, hızlı film kullanarak ve düşük doz uygulaması yapılmalıdır. 

Hamilelik tümörü

Hamilelik tümörü, her hamilede görülmemekle beraber, hormon salgılarının salınımındaki değişiklikler nedeni ile bazı bireylerde görülebilir.endişe verici görünümünün yanında iyi huylu bir tümör olup, herhangi bir müdahale gerektirmez.doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir. 

Hamilelik gingivitisi

Yeterli ağız hijyeninin sağlanamaması dişeti iltihabına (gingivitis) neden olur. Bu durum "hamilelik gingivitisi" adını alır. Diş eti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır. Bu tablo daha çok 2. üç aylık dönemde hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiler. Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmezse periodontitise ilerleyebilir. Plak kontrolünün sağlanması aynı zamanda diş eti hastalıkları ve hamilelik tümörlerinin oluşma riskini de azaltır.

Diş hekimine ne zaman gitmelidir? 

Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa diş hekimi mutlaka ziyaret edilmelidir. 

Bebeğin diş sağlığı için alınması gereken önlemler var mıdır? 

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Tetrasiklin grubu antibiyotik kullanımı bebeğin dişlerinde kalıcı renklenmelere sebep olacağından bu grup ilaçların kullanımından kaçınılmalıdır. Doktor önerisi olmaksızın kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanı sıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak,çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır.

Dt. Gül GÜRLEK

Mini Testler

                                        

Bel-Boyun-Diz Egzersizleri

 

Psikiyatri

Promedical

SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına Psikiyatri muayenesi

İşitme Testi

Promedical

Kurumumuzda İşitme Testi ve KBB Muayenesi hizmeti verilmektedir.